Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Fine craftsmanship is on full display with the Aubree chair. This clean linear design features an angled exposed wood frame and tapered legs. The gently curved interior frame and tight seat use soft padding to provide the utmost comfort. This dynamic design creates engaging seating with modern appeal.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 27 in and 68.58 cm |
|---|---|
| Ba | 23 in and 58.42 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Com | 6.7 |
| Created | 4/8/2024 |
| Cubes | 32.81 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Fabric | 1345-002 |
| Fabric Shown | 1345-002 |
| Finish Shown | WDF – 751 Mocha |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 30 |
| Overall Product Width | 36 |
| Product Type | Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 23 in and 58.42 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Seat Width | 23 in and 58.42 cm |
| Shipping Weight | 85.0 |
| Total Shipping Weight | 85.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Modern style | Yes |
| Wood frame | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Tight back | Yes |
| Angled shelter arm | Yes |
| Depth | 34.5 in (87.63 cm) |
| Height | 30 in (76.2 cm) |
| Qty On Hand | 56 |
| Width | 36 in (91.44 cm) |
| $modifiedat | 20240408050751 |
Reviews
There are no reviews yet.