Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Traditional forms pare to clean lines for the Tribeca arm chair. Curved arms complement the straight lines of the seat and base. A relaxed slipcover style offers a skirt that covers ball casters on the base.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 26.25 in and 66.67 cm |
|---|---|
| Com | 7.5 |
| Cubes | 14.55 |
| Date Introduced | October 2023 |
| Division | Casegoods |
| Made To Order | Yes |
| Motion Type | With Casters |
| Overall Product Height | 35.38 |
| Overall Product Width | 23 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Tribeca Arm Chair |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Arm Chair |
| Program | Tribeca |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 20 in and 50.8 cm |
| Seat Height | 20.25 in and 51.44 cm |
| Seat Width | 19.88 in and 50.5 cm |
| Shipping Weight | 45.8 |
| Total Shipping Weight | 45.8 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Available in select fabric options | Yes |
| Casters | Yes |
| Fully upholstered with dressmaker skirt | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.