Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Inspired by the Brutalist movement, the Sharaab storage cabinet offers a dimensional design of geometric shapes on two push-to-open doors. Clad in stunning German silver, the soft metallic glow creates a compelling modern style over a plinth base. The doors open to reveal a painted interior with two adjustable shelves and one fixed shelf.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 53.43 |
|---|---|
| Introductions | NewAll and NewInteriors |
| Newintroductions | New |
| Overall Product Height | 73 |
| Overall Product Width | 38 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Storage Cabinet |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom and Living |
| Shipping Weight | 432.0 |
| Total Shipping Weight | 432.0 |
| Website Material | Metal |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Inside are two adjustable shelves and one fixed center shelf | Yes |
| Storage cabinet with German silver technique in Antique Silver finish | Yes |
| Painted interior finish | Yes |
| Two push-to-open doors with multi-height geometric pattern on fronts | Yes |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 73 in (185.42 cm) |
| Width | 38 in (96.52 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.