Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
With its stately aesthetic, the Kingston wing chair conveys a promise of lasting stature and luxurious comfort. The high statuesque back gives way to gracefully arched wings that drift into a luxe down cushioned seat. Nailhead trim adorns the upholstery for a refined touch.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 25 in and 63.5 cm |
|---|---|
| Ba | 23.5 in and 59.69 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber Blendown, Tight back |
| Com | 8 |
| Cubes | 32.23 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #1 Luxe Down Cushion |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Finish Shown | WDF – 751 Mocha |
| Nailhead Shown | NF – 6 Antique Brass |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 44.5 |
| Overall Product Width | 31 |
| Product Type | Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Rooms | Bernhardt_Santa-Barbara_2018_Catalog-0013.jpg, Bernhardt_Villa-Toscana_2020_Catalog-0012.jpg and Bernhardt_Villa-Toscana_2020_Catalog-0019.jpg |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC1 – Insert |
| Seat Depth | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Seat Width | 23.5 in and 59.69 cm |
| Shipping Weight | 65.0 |
| Total Shipping Weight | 65.0 |
| Website Material | Fabric |
| Nailhead trim | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Tapered feet | Yes |
| Track arm | Yes |
| Tight back | Yes |
| Throw pillow included | Yes |
| Traditional style | Yes |
| Depth | 37.5 in (95.25 cm) |
| Height | 44.5 in (113.03 cm) |
| Width | 31 in (78.74 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.