Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Westfall nightstand takes a bold stance with a daring design and mixed finishes. A trick to the eyes, it looks as if a simple wood case in Bluff finish is enveloped by a white cover, showcasing notched sides. A two-port USB charging system adds a high-tech touch on the back of the case.
Product Details
| Cubes | 20.3 |
|---|---|
| Overall Product Height | 29 |
| Overall Product Width | 36 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Nightstand |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 187.0 |
| Total Shipping Weight | 187.0 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Case crafted with white oak solids and veneers in Bluff finish, accented with top and sides in White Plaster finish | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Three soft-close drawers with stainless steel handle pull in Tarnished Nickel on top drawer and finger pulls on middle and bottom drawers | Yes |
| Two-port USB charging system | Yes |
| White cover is open on either side so that the oak wood case is visible | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 29 in (73.66 cm) |
| Qty On Hand | 26 |
| Width | 36 in (91.44 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.