Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The chic and modern Arctic dining table features a unique pairing of materials with an irresistible allure. Crafted from solid acrylic with a cast wood grain pattern, the single pedestal resembles a glistening block of ice. The square, clear glass top features clipped corners and eased edges. With its intriguing texture and elegant shimmer, this table makes an unforgettable statement.
Product Details
| Cubes | 47.16 |
|---|---|
| Kitted Skus | 375773, 9986060 |
| Overall Product Height | 29.88 |
| Overall Product Width | 60 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 375773 Arctic Dining Table Base and 9986060 Dining Table Top |
| Product Type | Dining Table |
| Roomtype | Dining |
| Shape | Square |
| Shipping Weight | 331.0 |
| Total Shipping Weight | 331.0 |
| Website Material | Acrylic and Glass |
| Polished edge | Yes |
| Square Acrylic dining table base | Yes |
| Square dining table glass top | Yes |
| Eased edge, Rounded corners | Yes |
| Depth | 60 in (152.4 cm) |
| Height | 29.88 in (75.9 cm) |
| Qty On Hand | 16 |
| Width | 60 in (152.4 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.