Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The beautifully balanced design of the Nicolette sectional combines plush cushioning with clean lines for an enticing modern look. Spring down cushions provide sumptuous comfort without sacrificing the crisp aesthetic.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24 in and 60.96 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (4) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Chaise Depth | 69 in and 175.26 cm |
| Cubes | 203.21 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Kitted Skus | N1137, N1192 |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Labels | Nicolette Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 4 |
| Overall Product Height | 33 |
| Overall Product Width | 134.5 |
| Pieces Shown | N1137 Nicolette Right Arm Chaise and N1192 Nicolette Left Arm Sofa |
| Product Name Search | Nicolette Fabric Sectional |
| Product Type | Sectional |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 28 in and 71.12 cm |
| Seat Height | 18.5 in and 46.99 cm |
| Shipping Weight | 365.0 |
| Total Shipping Weight | 365.0 |
| Website Material | Fabric |
| Finish Shown | WDF – 751 Mocha |
| Companion Skus | N1130, N1131, N1132, N1138, N1141, N1142 and N1191 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–3zO4OL3J–/twbiymppjgriir3mqp6x.pdf |
| Sectional Skus | N1137 and N1192 |
| Box-edge pillow | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Shaped track arm | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Block feet | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.