Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Simple and stylish, the Alvarez entertainment credenza is artfully crafted from pale, textured wood resting on a matching plinth base. Four symmetrical push-to-open doors are hardware-free, creating a sleek modern look.
Product Details
| Cubes | 51.13 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – Jicama |
| Overall Product Height | 32 |
| Overall Product Width | 84 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Entertainment Credenza |
| Roomtype | Living |
| Shipping Weight | 315.0 |
| Total Shipping Weight | 315.0 |
| Website Material | Wood |
| Adjustable glides. Anti-tip kit and instruction sheet | Yes |
| Behind left and right outside facing doors are two adjustable shelves, a bottom surface, one covered grommet, two vents at bottom of the back panel and two vents at top of back panel | Yes |
| Behind two center facing doors are one drawer, one adjustable shelf and one bottom surface, one covered grommet and two vents at bottom of the back panel | Yes |
| Felt tabs on back of doors | Yes |
| Four concealed hinge soft-close doors – two pairs – with cast resin fronts | Yes |
| Plinth base | Yes |
| Suitable for use with TV on top. Follow TV manufacturer’s recommendations for anchoring TV to prevent tipping. | Yes |
| Unfinished back | Yes |
| White oak veneers in Jicama finish | Yes |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 32 in (81.28 cm) |
| Width | 84 in (213.36 cm) |
| Qty On Hand | 34 |

Reviews
There are no reviews yet.