Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
In the Harding dining table, straight lines and angles intersect for a balanced modern look. The round top is wrapped in stainless steel, giving this piece a sleek industrial edge. An exposed wood base features four flared legs joined by stretchers. The wood is available in three wire-brushed finishes: Midnight Black, Glacier White and Weathered Greige.
Product Details
| Available Finishes | WDF – BW1 Midnight Black, WDF – GW1 Weathered Greige and WDF – WW1 Glacier White |
|---|---|
| Cubes | 36.92 |
| Kitted Skus | 305265, 305266W |
| Marketing Labels | Bernhardt Interiors Custom Dining Tear Pad – June 2023.pdf |
| Overall Product Height | 30 |
| Overall Product Width | 46 |
| Pieces Shown | 305265 Harding Dining Table Top and 305266W Harding Dining Table Base |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Dining Table |
| Program | Custom Dining Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Dining |
| Shape | Round |
| Shipping Weight | 134.0 |
| Total Shipping Weight | 134.0 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Wire-brushed wood base with four legs and stretchers | Yes |
| Round table top wrapped in stainless steel | Yes |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–ftbyh32c–/jpmyqbdow3icyazzjsn6.pdf |
| Depth | 46 in (116.84 cm) |
| Height | 30 in (76.2 cm) |
| Width | 46 in (116.84 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.