Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Moore arm chair features gently curved arms and tapered legs. The upholstered seat and back with welt and nailhead trim make this chair a charming seating option. Available in three smooth wood finishes, it is the perfect complement to the Moore side chair.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23.875 in and 60.64 cm |
|---|---|
| Available Finishes | WDF – CN1 Cocoa, WDF – PN1 Portobello and WDF – SN1 Smoke |
| Com | 2.25 |
| Cubes | 20.18 |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Finish Shown | WDF – PN1 Portobello |
| Marketing Labels | Bernhardt Interiors Custom Dining Tear Pad – June 2023.pdf |
| Nailhead Shown | NF – 13 Bright Nickel |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 35.75 |
| Overall Product Width | 23.88 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Arm Chair |
| Program | Custom Dining Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 19 in and 48.26 cm |
| Shipping Weight | 34.0 |
| Total Shipping Weight | 34.0 |
| Website Material | Fabric, Metal and Wood |
| Upholstered seat and back with welt and nailhead trim | Yes |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–ftbyh32c–/jpmyqbdow3icyazzjsn6.pdf |
| Depth | 24.63 in (62.56 cm) |
| Height | 35.75 in (90.81 cm) |
| Width | 23.88 in (60.66 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.