Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Curved legs available in three wire-brushed finishes and a fully upholstered back and seat define the elegant Keeley arm chair. Nailhead trim under the seat and along the arms add to the chic, sophisticated look.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 25.5 in and 64.77 cm |
|---|---|
| Available Finishes | WDF – BW1 Midnight Black, WDF – GW1 Weathered Greige and WDF – WW1 Glacier White |
| Com | 4.25 |
| Cubes | 38.54 |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Finish Shown | WDF – WW1 Glacier White |
| Marketing Labels | Bernhardt Interiors Custom Dining Tear Pad – June 2023.pdf |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 36 |
| Overall Product Width | 24 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Arm Chair |
| Program | Custom Dining Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Height | 19.25 in and 48.9 cm |
| Seat Width | 19 in and 48.26 cm |
| Shipping Weight | 42.2 |
| Total Shipping Weight | 42.2 |
| Website Material | Fabric, Metal and Wood |
| Fully upholstered chair with nailhead trim around outarms, outback and bottom of frame | Yes |
| Exposed wood legs | Yes |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–ftbyh32c–/jpmyqbdow3icyazzjsn6.pdf |
| Depth | 27.38 in (69.55 cm) |
| Height | 36 in (91.44 cm) |
| Width | 24 in (60.96 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.