Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Valora credenza combines quintessential elements of Art Deco designslick metal finishes, geometric shapes and straight, smooth lines. Sandblasted oak veneers in a weathered greige finish complement cast aluminum overlays on the four push-to-open doors. The exquisitely textured metal shimmers in a graphite finish.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 43.34 |
|---|---|
| Finish Shown | MTF – Graphite and WDF – Weathered Greige |
| Overall Product Height | 34 |
| Overall Product Width | 84 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Entertainment Credenza |
| Roomtype | Living |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 386.0 |
| Total Shipping Weight | 386.0 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Anti-tip kit | Yes |
| Behind end doors are two adjustable/removable shelves and two grommets with cover in back panel | Yes |
| Behind paired center doors is one fixed shelf, one drawer with hand cut-out, two storage compartments and one bottom shelf surface | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Sandblasted oak veneers in Weathered Greige finish | Yes |
| Plinth base | Yes |
| Four touch latch doors with cast aluminum textured overlays on fronts in Graphite finish | Yes |
| Two grommets with cover in back panel | Yes |
| Depth | 19 in (48.26 cm) |
| Height | 34 in (86.36 cm) |
| Width | 84 in (213.36 cm) |
| Qty On Hand | 7 |
Reviews
There are no reviews yet.