Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Waves of beautiful shapes rise and fall on the Basi cocktail table, crafted of mahogany. Resting on a plinth base, the multiple surface levels allow the woodgrain to take the spotlight, showcasing shadows and visual interest in Bracken finish.
Product Details
| Motion Type | With Casters |
|---|---|
| Overall Product Height | 16.50 |
| Overall Product Width | 54 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Cocktail Table |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Website Material | Wood |
| Heavy-duty casters | Yes |
| Mahogany multilevel design in Bracken finish | Yes |
| Shape | Rectangular |
| Cubes | 28.04 |
| Shipping Weight | 233.2 |
| Total Shipping Weight | 233.2 |
| Depth | 32 in (81.28 cm) |
| Height | 16.50 in (41.91 cm) |
| Width | 54 in (137.16 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.