Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Cumberland chair offers luxurious comfort in a transitional style. Clean horizontal lines, flared arms and tapered legs on the exposed wood frame draw inspiration from mid-century modern design. The expansive seat features sinuous spring construction and a luxe down cushion, delivering the highest level of comfort.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24.5 in and 62.23 cm |
|---|---|
| Ba | 22 in and 55.88 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Com | 6.3 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #1 Luxe Down Cushion |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Finish Shown | WDF – 751 Mocha |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 35 |
| Overall Product Width | 30 |
| Product Type | Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC1 – Insert |
| Seat Depth | 20 in and 50.8 cm |
| Seat Height | 18.5 in and 46.99 cm |
| Shipping Weight | 55.0 |
| Total Shipping Weight | 55.0 |
| Website Material | Fabric |
| Seat Width | 22 in and 55.88 cm |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Tapered feet | Yes |
| Tight back | Yes |
| Shaped track arm | Yes |
| Depth | 35.5 in (90.17 cm) |
| Height | 35 in (88.9 cm) |
| Width | 30 in (76.2 cm) |
| Qty On Hand | 51 |
Reviews
There are no reviews yet.