Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Crafted with a sliced teak top supported by a Saur wood base the Lanita accent table is the perfect mix of rustic and natural elements. Three legs meet at the top and then flare out at the bottom to be joined with stretchers for a stable base. Joined like a puzzle piece, the round top offers space for display while the unique base lends a contemporary touch to the overall look.
Product Details
| Cubes | 6.69 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – Smoked Truffle |
| Overall Product Height | 22 |
| Overall Product Width | 16 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Accent Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Round |
| Shipping Weight | 32.0 |
| Total Shipping Weight | 32.0 |
| Website Material | Wood |
| Round sliced teak top with suar wood base. | Yes |
| Adjustable glides. | Yes |
| Depth | 16 in (40.64 cm) |
| Height | 22 in (55.88 cm) |
| Width | 16 in (40.64 cm) |
| Qty On Hand | 42 |
Reviews
There are no reviews yet.