Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Bernhardt Interiors is an eclectic collection of luxury home furnishings featuring fine craftsmanship, unique materials, and a distinctly modern styling. With roots in industrial design, the Halden table is crafted from hammered cast iron with a blackened finish. Its clean, contemporary form features four pairs of slender tapered legs with cuffed bases. As decorative as it is functional, the Halden table makes a striking first impression.
Product Details
| Cubes | 37.33 |
|---|---|
| Overall Product Height | 32 |
| Overall Product Width | 84 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Console Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 165.0 |
| Total Shipping Weight | 165.0 |
| Website Material | Metal |
| Hammered cast iron table in blackened finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Depth | 19 in (48.26 cm) |
| Height | 32 in (81.28 cm) |
| Width | 84 in (213.36 cm) |
| Qty On Hand |
Reviews
There are no reviews yet.