Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The chic and modern Arctic dining table features a unique pairing of materials with an irresistible allure. Crafted from solid acrylic with a cast wood grain pattern, the single pedestal resembles a glistening block of ice. The round, clear glass top features a polished eased flat edge. With its intriguing texture and elegant shimmer, this table makes an unforgettable statement.
Product Details
| Cubes | 28.35 |
|---|---|
| Kitted Skus | 375773, 998054P |
| Overall Product Height | 29.63 |
| Overall Product Width | 54 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 375773 Arctic Dining Table Base and 998054P Dining Table Top |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Dining Table |
| Roomtype | Dining |
| Shape | Round |
| Shipping Weight | 304.0 |
| Total Shipping Weight | 304.0 |
| Website Material | Acrylic and Glass |
| Qty On Hand | 20 |
| Depth | 54 in (137.16 cm) |
| Height | 29.63 in (75.26 cm) |
| Width | 54 in (137.16 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.