Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Camille buffet crafts a curvaceous textural design. Two rounded doors and three drawer fronts are wrapped in a beautiful woven fiber. The quartered ash top and plinth base are finished in Ecru, while the doors and drawers are outlined in polished stainless steel. The doors on either side open to reveal adjustable shelves.
Product Details
| Cubes | 39.45 |
|---|---|
| Introductions | NewAll and NewInteriors |
| Newintroductions | New |
| Overall Product Height | 33 |
| Overall Product Width | 72 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Buffet |
| Roomtype | Dining |
| Shipping Weight | 368.2 |
| Total Shipping Weight | 368.2 |
| Website Material | Metal and Woven |
| Four fixed shelves | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Plinth base | Yes |
| Three woven-wrapped, pull-to-open, soft-close drawers with woven-wrapped knob pulls in Farine finish | Yes |
| Two woven-wrapped, pull-to-open doors with woven-wrapped bar pulls in Farine finish | Yes |
| Wire-brushed ash in Ecru finish with polished stainless steel details | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Top drawer has silver Insert and brown Guardian cloth in other two drawers | Yes |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 33 in (83.82 cm) |
| Qty On Hand | 8 |
| Width | 72 in (182.88 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.