Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
A versatile accent piece for the modern interior, the Casale ottoman is a clean cube dressed in fine upholstery. Although the form is simple, the look is striking. Hidden block feet maintain a streamlined look that merges seamlessly with a variety of styles.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Col | 20.8 |
|---|---|
| Cubes | 6.38 |
| Leather | 352-002 |
| Leather Shown | 352-002 |
| Overall Product Height | 18 |
| Overall Product Width | 18 |
| Product Type | Ottoman |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Shipping Weight | 45.0 |
| Total Shipping Weight | 45.0 |
| Website Material | Leather |
| Finish Shown | WDF – 751 Mocha |
| Block feet | Yes |
| Modern style | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Welt detail | Yes |
| Depth | 18 in (45.72 cm) |
| Height | 18 in (45.72 cm) |
| Width | 18 in (45.72 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.