Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Bernhardt Interiors offers high-design furniture with an eclectic edge. The Delta ottoman features bowed sides accentuated by nailhead trim in an antique nickel finish. The square top is tightly cushioned to serve as a comfortable seat or convenient surface. From a variety of fabrics and nailhead finishes, this ottoman may be customized to suit any room.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Com | 3.3 |
|---|---|
| Cubes | 8.67 |
| Nailhead Shown | NF – 44 Antique Nickel |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 21 |
| Overall Product Width | 19 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Ottoman |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom and Living |
| Shipping Weight | 45.0 |
| Total Shipping Weight | 45.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Nailhead trim on contours. | Yes |
| Outward curved ottoman. | Yes |
| Wood board construction. | Yes |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Depth | 19 in (48.26 cm) |
| Height | 21 in (53.34 cm) |
| Width | 19 in (48.26 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.