Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Cosway chair is a unique, contemporary interpretation of the classic barrel chair. The curved frame wraps around the upholstery and extends three wide legs to the floor. Finished in antique silver with a wood grain texture, it achieves a glamorous, organic appeal. The curved shape of this chic chair provides luxurious support and softens the look of a room.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 29 in and 73.66 cm |
|---|---|
| Ba | 23.5 in and 59.69 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Com | 4.9 |
| Created | 4/11/2023 |
| Cubes | 23.95 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Fabric | 2981-002 |
| Fabric Shown | 2981-002 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 31 |
| Overall Product Width | 28 |
| Product Type | Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 20.5 in and 52.07 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Seat Width | N/A in |
| Shipping Weight | 85.0 |
| Total Shipping Weight | 85.0 |
| Website Material | Fabric, Metal and Wood |
| Tight back | Yes |
| Modern style | Yes |
| Shelter arm | Yes |
| Stainless steel feet | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Depth | 25 in (63.5 cm) |
| Height | 31 in (78.74 cm) |
| Width | 28 in (71.12 cm) |
| Qty On Hand | 42 |
| $modifiedat | 20230411071944 |
Reviews
There are no reviews yet.