Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Experience the grandeur of our Foster furniture series in a convenient ottoman design. This ottoman adds richness to any setting while its thickly cushioned seat makes it an inviting place to call home. Set it in any furniture grouping as added seating or pair it with our matching Foster Chair for long support.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 13.19 |
|---|---|
| Cutandsewnumber | 1391-C71 |
| Date Introduced | October 2019 |
| Division | Upholstery |
| Express Ship | Yes |
| Fabric | 1391-012 |
| Fabric Shown | 1391-012 |
| Featuredwaysku | B5171A |
| Finish Shown | WDF – 751 Mocha |
| Made To Order | Yes |
| Nailhead Shown | NF – 6 Antique Brass |
| Overall Product Height | 17 |
| Overall Product Width | 32 |
| Product Name Search | Foster Fabric Ottoman |
| Product Style | Traditional |
| Product Type | Ottoman |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 40.0 |
| Total Shipping Weight | 40.0 |
| Website Material | Fabric |
| Exposed wood legs. | Yes |
| Nailhead trim. | Yes |
| Rectangular ottoman. | Yes |
| Optionlink | B5171, B5171A and B5171X |
Reviews
There are no reviews yet.