Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Clean lines and graceful curves blend modern and traditional shaping for the Ventura sofa. The arms gently swoop from a tall back and then take a straight line to the floor. Three deep seat cushions and box-edge bordered back pillows provide the ultimate in comfort.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 25.25 in and 64.14 cm |
|---|---|
| Ba | 86.25 in and 219.08 cm |
| Back Pillow | (3) Fiber, Box-edge border with topstitch |
| Com | 21.5 |
| Cubes | 85.07 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Fabric | 1273-002 |
| Fabric Shown | 1273-002 |
| Featuredwaysku | P3507A |
| Number Of Seat Cushions | 3 |
| Overall Product Height | 33.50 |
| Overall Product Width | 96.25 |
| Product Type | Sofa |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 23.00 in and 58.42 cm |
| Seat Height | 18.00 in and 45.72 cm |
| Shipping Weight | 165.0 |
| Total Shipping Weight | 165.0 |
| Website Material | Fabric |
| Curved track arm | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Wooden block feet | Yes |
| Seat Width | 86.25 in and 219.08 cm |
| Depth | 40.50 in (102.87 cm) |
| Height | 33.50 in (85.09 cm) |
| Width | 96.25 in (244.47 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.