Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Designed to soften the look of a room, the Lolo round cocktail ottoman features elegant tailoring and a clean, modern shape. Nailhead trim along the base is a refined touch, while locking caster wheels allow movement with ease. To accommodate any style, this sophisticated ottoman is available in a variety of fine fabrics and nailhead finishes.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Com | 3.5 |
|---|---|
| Nailhead Shown | NF – 44 Antique Nickel |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 18 |
| Overall Product Width | 40 |
| Product Type | Cocktail Ottoman |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Shipping Weight | 45.0 |
| Total Shipping Weight | 45.0 |
| Website Material | Fabric |
| Fabric | 1273-002 |
| Fabric Shown | 1273-002 |
| Modern style | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Nailhead trim | Yes |
| Hidden feet | Yes |
| Depth | 40 in (101.6 cm) |
| Height | 18 in (45.72 cm) |
| Width | 40 in (101.6 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.