Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Casual comfort meets cool modern style in the Nest left arm chaise. Deep, luxurious seating and a sumptuous down cushion beckon. Clean lines and a generously wide track arm create a distinctly modern silhouette. Stitched flanged edges add a subtle nuance to this stylish but understated chaise.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 22 in and 55.88 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (1) Fiber, Box-edge border with 1/4″ flange |
| Com | 11.7 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Date Introduced | April 2020 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1273-002 |
| Fabric Shown | 1273-002 |
| Featuredwaysku | P3338A |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Labels | Nest Plush Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 33 |
| Overall Product Width | 45 |
| Product Name Search | Nest Fabric Left Arm Chaise |
| Product Type | Left Arm Chaise |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 54 in and 137.16 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 125.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 125.0 |
| Website Material | Fabric |
| Companion Skus | P3300, P3330, P3332Y, P3337Y, P3341Y and P3342Y |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–yqDeIQm2–/nd8zer8b9fqrxqbqmcng.pdf |
| Cubes | 65.22 |
Reviews
There are no reviews yet.