Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Fine craftsmanship, unique materials, and modern styling characterize the eclectic Bernhardt Interiors collection. With a compact size and an elegant design, the Roscoe leather ottoman is the perfect accent for the luxe interior. The sides curve gently inward to form an hourglass shape, accentuated by refined nailhead trim. From a variety of fine leathers and finishes, this piece may be customized to suit any room.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Col | 41.8 |
|---|---|
| Cubes | 9.4 |
| Leather | 163-000 |
| Leather Shown | 163-000 |
| Nailhead Shown | NF – 44 Antique Nickel |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 21 |
| Overall Product Width | 20 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Ottoman |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Rooms | Bernhardt_Allure_2019_Catalog-0013.jpg and Bernhardt_Criteria_Catalog-0006.jpg |
| Roomtype | Bedroom and Living |
| Shipping Weight | 30.0 |
| Total Shipping Weight | 30.0 |
| Website Material | Leather and Wood |
| Wood board construction. | Yes |
| Nailhead trim on contours. | Yes |
| Inward curved ottoman. | Yes |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 21 in (53.34 cm) |
| Width | 20 in (50.8 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.