Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Vista ottoman is marked by gentle curves, stitched detailing and a wooden tray top that offers functionality. Lines are softened and the upholstery is lushly designed for maximum comfort.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Created | 4/23/2025 |
|---|---|
| Cubes | 19.4 |
| Cutandsewnumber | 1690-S00 |
| Fabric | 1690-221 |
| Fabric Shown | 1690-221 |
| Finish Shown | WDF – 643 Puma – Cerused |
| Optionlink | P4000 |
| Product Type | Ottoman |
| Roomtype | Living |
| Shipping Weight | 65.0 |
| Total Shipping Weight | 65.0 |
| Website Material | Fabric |
| Hidden feet | Yes |
| Stitch detail | Yes |
| Tray top in 643 Puma Cerused finish | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Overall Product Height | 18 |
| Overall Product Width | 38 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Depth | 38 in (96.52 cm) |
| Height | 18 in (45.72 cm) |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–obPMnO6r–/lclwkqrbgsqfortlw32w.pdf |
| Marketing Labels | Living_Vista Sectional.pdf |
| Width | 38 in (96.52 cm) |
| Qty On Hand | 59 |
| $modifiedat | 20250424023438 |
Reviews
There are no reviews yet.