Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
With sloped arms and deep cushions, the Germain chair offers luxurious support in a clean, transitional design. Sinuous spring construction and spring down cushions offer unprecedented comfort. Subtle and sophisticated, the welting highlights the fine quality of the upholstery.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23 in and 58.42 cm |
|---|---|
| Ba | 27 in and 68.58 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Col | 117 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion Leather |
| Date Introduced | August 2016 |
| Division | Upholstery |
| Featuredwaysku | 2662LO |
| Finish Shown | WDF – 751 Mocha |
| Leather | 352-002 |
| Leather Shown | 352-002 |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 36 |
| Overall Product Width | 39 |
| Product Name Search | Germain Leather Chair |
| Product Type | Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SCLE4 – Insert |
| Seat Depth | 23 in and 58.42 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 95.0 |
| Total Shipping Weight | 95.0 |
| Website Material | Leather |
| Seat Width | 27 in and 68.58 cm |
| Block feet | Yes |
| Box-edge pillow | Yes |
| Shaped track arm | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Welt detail | Yes |
| Transitional style | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.