Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Bernhardt Workspace combines the aesthetics and principles of interior design with the functionality of a home office. The Stevenson office chair elevates the home office to a new level of comfort, function and aesthetics. Upholstered with lightly tufted stitching, the padded seat and back offer enduring support and a touch of traditional style. With adjustable height settings and a tilt mechanism, a stainless steel swivel base allows effortless motion in the workspace.
Features
| Swivel | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 20.72 |
|---|---|
| Date Introduced | October 2020 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B577 |
| Fabric Shown | B577 |
| Leather | B577 |
| Made To Order | No |
| Motion Type | With Casters |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 35 |
| Overall Product Width | 21 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Stevenson Office Chair |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Office Chair |
| Rooms | 129 |
| Roomtype | Workspace |
| Seat Depth | 18.5 in and 46.99 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Seat Width | 21 in and 53.34 cm |
| Shipping Weight | 70.0 |
| Total Shipping Weight | 70.0 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Five prong Stainless Steel swivel base with tilt and adjustable height | Yes |
| Non-marring black casters with Stainless Steel cover. | Yes |
| Upholstered back and seat with lightly tufted stitching | Yes |
| Qty On Hand |
Reviews
There are no reviews yet.