Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Anastasia swivel chair makes a striking statement with a sleek and chic aluminum frame in a reflective polished stainless steel finish. The metal back is balanced by an incredibly soft seat and an upholstered front panel. A smooth base offers a 360-degree swivel.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 25 in and 63.5 cm |
|---|---|
| Ba | 23 in and 58.42 cm |
| Back Pillow | (1) Knife-edge without welt |
| Com | 3.4 |
| Cubes | 32.81 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #3 Luxe Feather Down Cushion |
| Fabric | 1124-010 |
| Fabric Shown | 1124-010 |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 30 |
| Overall Product Width | 30 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC3 – Insert |
| Seat Depth | 17.5 in and 44.45 cm |
| Seat Height | 18.5 in and 46.99 cm |
| Shipping Weight | 140.0 |
| Total Shipping Weight | 140.0 |
| Website Material | Fabric and Metal |
| Welt Number | 1124-010 |
| Seat Width | 23 in and 58.42 cm |
| Depth | 31.75 in (80.64 cm) |
| Height | 30 in (76.2 cm) |
| Width | 30 in (76.2 cm) |
| Knife-edge pillow | Yes |
| Modern style | Yes |
| Shelter arm | Yes |
| Swivel base | Yes |
| Qty On Hand | 17 |
Reviews
There are no reviews yet.