Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Club chair shaping may have been the inspiration, but the Cayo arm chair has a style all its own. The shelter back is a soft fabric on the inside, with a woven rope back that creates a series of squares in the weave. A primitive design for the base encapsulates the unique style of this chair.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Com | 2.75 |
|---|---|
| Cubes | 16.48 |
| Fabric | 1159-020 |
| Fabric Shown | 1159-020 |
| Finish Shown | WDF – 313 Sandbar |
| Order As Shown | No |
| Overall Product Height | 31 |
| Overall Product Width | 25.50 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Arm Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19.50 in and 49.53 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 21 in and 53.34 cm |
| Shipping Weight | 47.0 |
| Total Shipping Weight | 47.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Available in select fabric options | Yes |
| Glides | Yes |
| Shelter-style chair crafted from ash solids in Sandbar finish and twisted woven rope | Yes |
| Upholstered curved seat and back | Yes |
| Woven material on outside back and outside arm | Yes |
| Depth | 23 in (58.42 cm) |
| Height | 31 in (78.74 cm) |
| Width | 25.50 in (64.77 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.