Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Palisades sofa exhibits fine craftsmanship and a distinctly modern styling. Elegant sloped arms and sleek tapered legs add to the sophisticated appeal of this piece, while nailhead trim and welting accentuate its graceful curves and clean lines. Tapered legs capped in metal ferrules provide a chic final touch. This sofa delivers a luxurious, modern aesthetic.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23 in and 58.42 cm |
|---|---|
| Ba | 76 in and 193.04 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Com | 20 |
| Cubes | 93.02 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Fabric | 1288-010 |
| Fabric Shown | 1288-010 |
| Finish Shown | WDF – 789 Portobello |
| Nailhead Shown | NF – 44 Antique Nickel |
| Number Of Seat Cushions | 3 |
| Overall Product Height | 35 |
| Overall Product Width | 82.5 |
| Product Type | Sofa |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Rooms | Bernhardt_Rustic-Patina_2019_Catalog-0013.jpg |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 22 in and 55.88 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Seat Width | 76 in and 193.04 cm |
| Shipping Weight | 150.0 |
| Total Shipping Weight | 150.0 |
| Website Material | Fabric |
| The metal ferrules on the feet of this frame are available in Antique Brass or Nickel | Yes |
| Depth | 40 in (101.6 cm) |
| Height | 35 in (88.9 cm) |
| Width | 82.5 in (209.55 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.