Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Camino leather swivel chair is elegance in motion. Luxurious spring down cushioning invites relaxation, while the barrel back design brings softness and balance to a room. In keeping with the clean modern aesthetic, a wide, round wooden base conceals the swivel. Welt trim is a subtle finishing touch.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 24 in and 60.96 cm |
|---|---|
| Ba | 24 in and 60.96 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Col | 70.5 |
| Cubes | 32.81 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 30.5 |
| Overall Product Width | 32 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 21.5 in and 54.61 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 95.0 |
| Total Shipping Weight | 95.0 |
| Website Material | Leather and Wood |
| Leather | 218-002 |
| Leather Shown | 218-002 |
| Seat Width | 24 in and 60.96 cm |
| Depth | 32 in (81.28 cm) |
| Height | 30.5 in (77.47 cm) |
| Width | 32 in (81.28 cm) |
| Modern style | Yes |
| Shelter arm | Yes |
| Swivel base | Yes |
| Throw pillow included | Yes |
| Tight back | Yes |
| Qty On Hand | 163 |
Reviews
There are no reviews yet.