Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Helena sofa’s oversized track arms, low profile and block feet lend it a streamlined look rooted in contemporary design. Designed with sinuous spring construction for durability and comfort, the sofa offers luxe feather-down cushions for the ultimate in relaxation.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 25.5 in and 64.77 cm |
|---|---|
| Ba | 81.5 in and 207.01 cm |
| Back Pillow | (2) Fiber Blendown, Box-edge border with topstitch |
| Com | 22.6 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #3 Luxe Feather Down Cushion |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Finish Shown | WDF – 789 Portobello |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 32.5 |
| Overall Product Width | 96 |
| Product Type | Sofa |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC3 – Insert |
| Seat Depth | 27.5 in and 69.85 cm |
| Seat Height | 17.5 in and 44.45 cm |
| Website Material | Fabric |
| Shown in 789 Portobello finish | Yes |
| Seat Width | 81.5 in and 207.01 cm |
| Depth | 41 in (104.14 cm) |
| Height | 32.5 in (82.55 cm) |
| Width | 96 in (243.84 cm) |
| Available in any 700 series upholstery finish | Yes |
| Knife-edge, weltless back pillows | Yes |
| Luxe feather down seat cushions | Yes |
| Oversized track arms | Yes |
| Rooted in contemporary design | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.