Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Parkhurst dresser shines with a brilliant white lacquer finish and a polished stainless steel frame and base. Seven drawers, symmetrically stacked in three rows, are enhanced by charming metal finger pulls. The steel frame around the drawer bank and drawers further enhances the appealing symmetry.
Product Details
| Cubes | 35.87 |
|---|---|
| Overall Product Height | 36 |
| Overall Product Width | 64 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Dresser |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 284.0 |
| Total Shipping Weight | 284.0 |
| Website Material | Acrylic, Metal and Wood |
| Seven drawers with metal finger pulls and inset faux wood-grained pattern acrylic fronts with Silver Leaf on back | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Maple veneers in High Sheen White Lacquer finish | Yes |
| Tubular polished stainless steel base | Yes |
| Polished stainless steel frame around drawer bank and drawers | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Depth | 18.19 in (46.2 cm) |
| Height | 36 in (91.44 cm) |
| Width | 64 in (162.56 cm) |
| Qty On Hand | 21 |
Reviews
There are no reviews yet.