Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Candace swivel chair brings an air of sophistication to any space while enveloping you in luxurious comfort. The pocketed frame creates an inviting home to relax and talk with friends or read a favorite book. The tufted back and arms bring a higher level of refinement. Use the chair on its own or blend it with a matching sofa or loveseat for added beauty.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 25 in and 63.5 cm |
|---|---|
| Ba | 24 in and 60.96 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Cubes | 35.09 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 2792-CS2 |
| Date Introduced | April 2017 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 2792-234 |
| Fabric Shown | 2792-234 |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Featuredwaysku | B7272SC|B7292SA |
| Instock | Yes |
| Made To Order | Yes |
| Nailhead Shown | NF – 44 Antique Nickel |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 34.5 |
| Overall Product Width | 33.5 |
| Product Name Search | Candace Fabric Swivel Chair |
| Product Type | Swivel Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 22.5 in and 57.15 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Seat Width | 24 in and 60.96 cm |
| Shipping Weight | 85.0 |
| Total Shipping Weight | 85.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Nailhead trim | Yes |
| Swivel chair | Yes |
| Tufted back | Yes |
| Optionlink | B7272S, B7272SC, B7272SD, B7272SX and B7292SA |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Qty On Hand | 11 |
Reviews
There are no reviews yet.