Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
With its subtle crescent shape and sophisticated design details, the Candace leather sofa offers luxurious comfort with elegant style. Classic elements like nailhead trim and button tufting create a refined, polished look, while sleek lines and track arms add contemporary appeal. The perfect mixture of traditional and modern style.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 25 in and 63.5 cm |
|---|---|
| Ba | 90 in and 228.6 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Col | 189 |
| Cubes | 94.43 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion Leather |
| Featuredwaysku | 7277LO|7277LFO |
| Leather | 133-011 |
| Leather Shown | 352-002 |
| Nailhead Shown | NF – 44 Antique Nickel |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 34.5 |
| Overall Product Width | 96 |
| Product Type | Sofa |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SCLE4 – Insert |
| Seat Depth | 22.5 in and 57.15 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Seat Width | 90 in and 228.6 cm |
| Shipping Weight | 205.0 |
| Total Shipping Weight | 205.0 |
| Website Material | Leather |
| Round feet | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Tight back | Yes |
| Traditional style | Yes |
| Nailhead trim | Yes |
| Track arm | Yes |
| Depth | 43 in (109.22 cm) |
| Height | 34.5 in (87.63 cm) |
| Width | 96 in (243.84 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.