Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Candace swivel chair brings an air of sophistication to any space. Classic design elements like nailhead trim and tufting create a refined, polished look. With clean, straight lines, the track arms add contemporary appeal. A swivel gives this comfortable chair the gift of motion.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 25 in and 63.5 cm |
|---|---|
| Ba | 24 in and 60.96 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Cubes | 35.09 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1220-CS2 |
| Express Ship | Yes |
| Fabric | 1220-002 |
| Fabric Shown | 1220-002 |
| Featuredwaysku | B7272SA|B7292SA |
| Nailhead Shown | NF – 44 Antique Nickel |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 34.5 |
| Overall Product Width | 33.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 22.5 in and 57.15 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Seat Width | 24 in and 60.96 cm |
| Shipping Weight | 105.0 |
| Total Shipping Weight | 105.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Nailhead trim | Yes |
| Swivel chair | Yes |
| Tufted back | Yes |
| Optionlink | B722SA8, B7272S, B7272SA, B7272SX and B7292SA |
| Depth | 38 in (96.52 cm) |
| Height | 34.5 in (87.63 cm) |
| Qty On Hand | 6 |
| Width | 33.5 in (85.09 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.