Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Softly sloped arms blend with a thickly cushioned seat and back to create a clean, transitional design. This chair from the Germain furniture series works beautifully with other pieces in the collection as well as with most furniture styles. Use it with a matching ottoman or alongside a sofa or loveseat to bring more comfort to a room. Wide wood legs support the sturdy frame, ensuring a comfortable place to lounge.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23 in and 58.42 cm |
|---|---|
| Ba | 27 in and 68.58 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Cubes | 43.3 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1416-C62 |
| Express Ship | Yes |
| Fabric | 1416-002 |
| Fabric Shown | 1416-002 |
| Finish Shown | WDF – 751 Mocha |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 36 |
| Overall Product Width | 39 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 23 in and 58.42 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Seat Width | 27 in and 68.58 cm |
| Shipping Weight | 85.0 |
| Total Shipping Weight | 85.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Exposed wood legs. | Yes |
| One throw pillow. | Yes |
| Square arms. | Yes |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Optionlink | B2662, B2662P, B2662PY and B2662Y |
| Depth | 39.5 in (100.33 cm) |
| Height | 36 in (91.44 cm) |
| Qty On Hand | 21 |
| Width | 39 in (99.06 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.