Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Candace swivel chair brings an air of sophistication to any space. Classic design elements like nailhead trim and tufting create a refined, polished look. With clean, straight lines, the track arms add contemporary appeal. A swivel gives this comfortable chair the gift of motion.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 25 in and 63.5 cm |
|---|---|
| Ba | 24 in and 60.96 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Com | 8 |
| Cubes | 31.25 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Date Introduced | April 2017 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1273-002 |
| Fabric Shown | 1273-002 |
| Featuredwaysku | B7272SA|B7272SC |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 34.5 |
| Overall Product Width | 33.5 |
| Product Name Search | Candace Fabric Swivel Chair |
| Product Type | Swivel Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 22.5 in and 57.15 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Seat Width | 24 in and 60.96 cm |
| Shipping Weight | 85.0 |
| Total Shipping Weight | 85.0 |
| Website Material | Fabric |
| 360-degree swivel | Yes |
| Classic design with contemporary appeal | Yes |
| Nailhead trim | Yes |
| Tufted inside back and arms | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.