Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Colette chair delivers clean, modern style and high-end comfort. Track arms form a tuxedo silhouette reminiscent of the Art Deco era, while horizontal lines create the stability and length found in contemporary forms. Designed with gracious scale and deep, luxurious seating, it features a feather down T-cushion and loose fiber back pillow. Tasteful and exquisitely crafted, this chair elevates the style of any interior.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 28.5 in and 72.39 cm |
|---|---|
| Ba | 27 in and 68.58 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Knife-edge without welt |
| Com | 8.9 |
| Cubes | 30.88 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Date Introduced | October 2019 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1273-002 |
| Fabric Shown | 1273-002 |
| Featuredwaysku | P7422A |
| Finish Shown | WDF – 789 Portobello |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 32.5 |
| Overall Product Width | 32 |
| Product Name Search | Colette Fabric Chair |
| Product Type | Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 20.5 in and 52.07 cm |
| Seat Height | 17.5 in and 44.45 cm |
| Shipping Weight | 75.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 75.0 |
| Website Material | Fabric |
| Seat Width | 27 in and 68.58 cm |
| Knife-edge pillow | Yes |
| Modern style | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Tapered feet | Yes |
| Track arm | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.