Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Tori chair has a unique arm design, with a generous layer of cushioning wrapped around each side. A deep seat and plush back cushion provide a modern comfort destination.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 26.75 in and 67.95 cm |
|---|---|
| Ba | 24.00 in and 60.96 cm |
| Back Pillow | (1) Roll front with 4″ boxing on sides |
| Com | 9 |
| Cubes | 35.14 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Date Introduced | October 2023 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1273-002 |
| Fabric Shown | 1273-002 |
| Featuredwaysku | P7662A |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 28.50 |
| Overall Product Width | 42.50 |
| Product Name Search | Tori Fabric Chair |
| Product Type | Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 22.25 in and 56.52 cm |
| Seat Height | 17.00 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 100.0 |
| Total Shipping Weight | 100.0 |
| Website Material | Fabric |
| Seat Width | 24 in and 60.96 cm |
| Block feet | Yes |
| Knife-edge pillow | Yes |
| Modern style | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Wrapped track arm | Yes |
| Welt detail | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.