Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Gabi fabric sofa offers an alluring comfort destination with sweeping lush curves. The oversized arms frame a deep seat and knife-edge back pillows. Exposed wood block feet support the bold design.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23 in and 58.42 cm |
|---|---|
| Ba | 74 in and 187.96 cm |
| Back Pillow | (2) Fiber, Knife-edge without welt |
| Cubes | 87.5 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1547-CS7 |
| Fabric | 1547-001 |
| Fabric Shown | 1547-001 |
| Finish Shown | WDF – 789 Portobello |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 34 |
| Overall Product Width | 94 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Sofa |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 29 in and 73.66 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Shipping Weight | 180.0 |
| Total Shipping Weight | 180.0 |
| Website Material | Fabric |
| Throw pillows included | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Block feet | Yes |
| Oversized roll arm | Yes |
| Knife-edge back pillows | Yes |
| Seat Width | 74 in and 187.96 cm |
| Depth | 42.5 in (107.95 cm) |
| Height | 34 in (86.36 cm) |
| Width | 94 in (238.76 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.