Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Gabi fabric chair offers an alluring comfort destination with sweeping lush curves. The oversized arms frame a deep seat and a knife-edge back pillow. Exposed wood block feet support the bold design.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23 in and 58.42 cm |
|---|---|
| Ba | 25.5 in and 64.77 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Knife-edge without welt |
| Cubes | 39.38 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1547-CS2 |
| Date Introduced | January 2025 |
| Division | Upholstery |
| Express Ship | Yes |
| Fabric | 1547-001 |
| Fabric Shown | 1547-001 |
| Finish Shown | WDF – 789 Portobello |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 34 |
| Overall Product Width | 39.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Gabi Fabric Chair |
| Product Type | Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 27 in and 68.58 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Shipping Weight | 99.0 |
| Total Shipping Weight | 99.0 |
| Website Material | Fabric |
| Block feet | Yes |
| Knife-edge back pillow | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Throw pillow included | Yes |
| Oversized roll arm | Yes |
| Made To Order | Yes |
| Seat Width | 25.5 in and 64.77 cm |
Reviews
There are no reviews yet.