Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Bernhardt Occasional offers upscale designs for luxe living spaces. The Hathaway console table presents contemporary style with geometric leanings. With origins in mid-century design, the sleek tubular steel base provides structural stability and clean, bold lines. An oil-rubbed bronze finish on the base creates an engaging contrast with the white travertine stone top, which features a chiseled edge.
Product Details
| Cubes | 27.88 |
|---|---|
| Overall Product Height | 32.5 |
| Overall Product Width | 57.13 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Console Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 130.0 |
| Total Shipping Weight | 130.0 |
| Website Material | Metal and Stone |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Laminated White Travertine stone top | Yes |
| Tubular steel base in oil-rubbed Bronze finish | Yes |
| Depth | 16.13 in (40.97 cm) |
| Height | 32.5 in (82.55 cm) |
| Qty On Hand | 8 |
| Width | 57.13 in (145.11 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.