Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Noel chair is ultra-comfortable in feel and stylish and modern in appearance. Track arms, tapered legs and an exposed wood frame update the traditional club chair design. Stitched detailing along the outside of the frame and a curated throw pillow add the perfect, tailored touch.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 27.5 in and 69.85 cm |
|---|---|
| Ba | 27.25 in and 69.22 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Box-edge border with topstitch |
| Cubes | 39.38 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #3 Luxe Feather Down Cushion |
| Date Introduced | April 2023 |
| Division | Upholstery |
| Finish Shown | WDF – 789 Portobello |
| Leather | 296-011 |
| Leather Shown | 296-011 |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 34.25 |
| Overall Product Width | 41 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Noel Leather Chair |
| Product Type | Chair |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC3 – Insert |
| Seat Depth | 25.75 in and 65.41 cm |
| Seat Height | 18.5 in and 46.99 cm |
| Shipping Weight | 95.0 |
| Total Shipping Weight | 95.0 |
| Website Material | Leather |
| Instock | Yes |
| Optionlink | 7322L and 7322LY |
| Seat Width | 27.25 in and 69.22 cm |
| Oversized track arm | Yes |
| Box-edge border pillows | Yes |
| Throw pillow included | Yes |
| Modern Style | Yes |
| Tapered feet | Yes |
| Qty On Hand | 74 |
Reviews
There are no reviews yet.