Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Boyle cocktail table balances bold design with a lightness that comes from open sections in the base. Curved oak panels in Porcini finish create an outline of alternating wood grain on the top. The bottom shelf completes the design.
Product Details
| Cubes | 25.1 |
|---|---|
| Introductions | NewAll and NewLiving |
| Motion Type | With Casters |
| Newintroductions | New |
| Overall Product Height | 16 |
| Overall Product Width | 54 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Cocktail Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 183.0 |
| Total Shipping Weight | 183.0 |
| Website Material | Wood |
| Open base shelf with two closed corners | Yes |
| Wire-brushed oak in Bolete finish | Yes |
| Heavy duty casters | Yes |
| Depth | 32 in (81.28 cm) |
| Height | 16 in (40.64 cm) |
| Width | 54 in (137.16 cm) |
| Qty On Hand | 36 |
Reviews
There are no reviews yet.