Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Billings power motion sofa features an updated classic club seating design. The track arms feature a unique fold-over padding that offers comfort, while stitched details on the sides and back give the sofa a unique look. Smooth power motion reclines the outer seats while headrests pop up for support.
Features
| Power Footrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 27 in and 68.58 cm |
|---|---|
| Ba | 77 in and 195.58 cm |
| Back Pillow | (3) Tight back with pop-up headrest |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Leather | 321-220 |
| Leather Shown | 321-220 |
| Motion Type | Powered |
| Number Of Seat Cushions | 3 |
| Overall Product Height | 31 |
| Overall Product Width | 96 |
| Product Type | Power Motion Sofa |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 22.5 in and 57.15 cm |
| Website Material | Leather |
| Stitch detail | Yes |
| Padded track arm | Yes |
| Power footrest | Yes |
| Block feet | Yes |
| Wall-away recline | Yes |
| Center seat remains stationary | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Tight back | Yes |
| Cubes | 36.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Seat Width | 77 in and 195.58 cm |
| Shipping Weight | 383.1 |
| Total Shipping Weight | 383.1 |
| Depth | 44 in (111.76 cm) |
| Height | 31 in (78.74 cm) |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–3B1MwJR—/mkzd5hv0rcd163zlii0e.pdf |
| Marketing Labels | Living_Billings Leather PM Sectional.pdf |
| Width | 96 in (243.84 cm) |
| Productionplant | Fully Made |
| $modifiedat | 20241021064837 |
Reviews
There are no reviews yet.