Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Hector chair’s design was inspired by architectural details, crafting a modern metal frame. Deep upholstery bends and curves to create a soft seat that complements and enhances the sleek framing. A gentle curve along the back crafts a beautiful detail and a slight recline.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23.25 in and 59.05 cm |
|---|---|
| Ba | 25.50 in and 64.77 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Com | 4.1 |
| Cubes | 35 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 33.75 |
| Overall Product Width | 27.50 |
| Product Type | Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 22.00 in and 55.88 cm |
| Seat Height | 16.50 in and 41.91 cm |
| Seat Width | 25.5 in and 64.77 cm |
| Shipping Weight | 75.0 |
| Total Shipping Weight | 75.0 |
| Website Material | Fabric |
| Metal arm | Yes |
| Metal frame | Yes |
| Modern style | Yes |
| Tight back | Yes |
| Depth | 33.00 in (83.82 cm) |
| Height | 33.75 in (85.72 cm) |
| Width | 27.50 in (69.85 cm) |
| Qty On Hand | 21 |
Reviews
There are no reviews yet.