Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Relaxation meets sophisticated European styling. With a low, deep seat and superior plush cushions, the Joli sectional is the ultimate in comfort. Stylish and modern, this piece combines natural fabrics with relaxed tailoring and gracious scale. Sleek tapered legs complete the contemporary look.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24.5 in and 62.23 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (3) Fiber, Knife-edge weltless with flange |
| Companion Skus | P4830, P4832, P4838 and P4841 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Date Introduced | April 2019 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1273-002 |
| Fabric Shown | 1273-002 |
| Kitted Skus | P4837, P4842 |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–ADBeoX4L–/frcu2sv70s1eplqsygrn.pdf |
| Marketing Labels | Joli Plush Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 3 |
| Overall Product Height | 32.5 |
| Overall Product Width | 101 |
| Pieces Shown | P4837 Joli Right Arm Chaise and P4842 Joli Left Arm Loveseat |
| Product Name Search | Joli Fabric Sectional |
| Product Type | Sectional |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 26 in and 66.04 cm |
| Seat Height | 16.5 in and 41.91 cm |
| Sectional Skus | P4837 and P4842 |
| Shipping Weight | 230.0 |
| Total Shipping Weight | 230.0 |
| Flange detail | Yes |
| Knife-edge back pillows | Yes |
| Modern style | Yes |
| Shaped track arm | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Shaped wood feet | Yes |
| Website Material | Fabric |
| Cubes | 106.19 |
Reviews
There are no reviews yet.